تبلیغات
وبلاگ وطن تو - مفاسد اقتصادی در کشور، واقعیت ها و راهکارها (قسمت دوم)

مفاسد اقتصادی در کشور، واقعیت ها و راهکارها (قسمت دوم)

یکشنبه 20 بهمن 1392 10:13 ب.ظنویسنده : ایلیا سالار

 
در مقاله قبلی {اینجا}با استناد به سازمان های بین المللی و منابع داخلی، وضعیت فساد در کشورمان و روند رو به رشد آن توضیح داده شد. همچنین اشاره گردید که در صورت عدم توجه کافی و برنامه ریزی درست در این زمینه، ادامه روند افزایشی این پدیده امری طبیعی و قابل پیش بینی می باشد.
در مقاله حاضر قصد داریم تا تجربه 60 سال مبارزه بی امان و در عین حال موفق کشور سنگاپور علیه فساد را به طور اجمالی توضیح داده، تا زمینه آشنایی مردم و مسئولین با یکی از موفق ترین الگوهای مبارزه با فساد در دنیا فراهم گردد. سنگاپور پس از 60 سال مبارزه بی وقفه توانسته فساد را در این کشور به حداقل برساند. به گزارش سازمان شفافیت بین الملل، این کشور بیش از یک دهه است که در بین پاک ترین دولت های دنیا قرار گرفته است. امروزه فساد در سنگاپور به عنوان "واقعیتی"در زندگی و نه "روشی" برای زندگی وجود دارد و بیشتر در سطح فردی مشاهده می شود تا بصورت سیستمی و سازمان یافته.
در سال 2010 سنگاپور همراه با دانمارک و نیوزیلند جزو کم فساد ترین ملت های دنیا قرار گرفت {اینجا}. همچنین موسسه مشاوره ریسک سیاسی و اقتصادی (PERC) {اینجا} که مقر آن در هنگ کنگ می باشد، در ده سال گذشته سنگاپور را در رتبه بندی خود در جایگاه نخست، کشوری با کمترین فساد، قرار داده است.
این کشور در خلال جنگ جهانی دوم توسط ارتش ژاپن اشغال گردید و همینطور تا سال 1959 از مستعمرات بریتانیا محسوب می شد. فساد در این دوران به روشی برای گذران زندگی در این کشور تبدیل شده بود. حال سوالی که پیش می آید این است که سنگاپور چگونه توانست از کشوری که فساد در تمام تار و پودش نفوذ کرده به کشوری با داشتن پاک ترین بخش عمومی و حداقل فساد تبدیل گردد؟
طبق گفته نخست وزیر پیشین سنگاپور، آقای لی کوان، سنگاپور بخاطر داشتن سیستم شفافیت و صداقت (transparency and integrity) در جایگاهی است که امروز قرار دارد. به نظر رئیس هیئت تحقیق از اقدامات فساد انگیز (CPIB) سنگاپور، بنای اصولی مبارزه با فساد، شامل چهار ستون و یک اصل کلیدی می باشد:

اراده سیاسی به عنوان اصل کلیدی:
اراده سیاسی به عنوان اصل کلیدی مبارزه با فساد محسوب می گردد. بدون عزم راسخ و اداره تزلزل ناپذیر در جهت غلبه بر فساد، هیچ استراتژی ضد فسادی نتیجه بخش نخواهد بود. رمز موفقیت کشور سنگاپور در حمایت تمام و کمال دولت این کشور از هیئت تحقیق از اقدامات فساد انگیز (CPIB) می باشد تا این هیئت بتواند تمام کسانی که درگیر فساد هستند، حتی اعضای دولت و وزرا را مورد تحقیق و پیگرد قانونی قرار دهد.
در سال 1975، این هیئت یک فرد دولتی و یکی از وزرای در حال خدمت از حزب حاکم را محکوم نمود. چنین اقداماتی عزم راسخ دولت را در پاک نگاه داشتن سنگاپور به عموم نشان داد. این موضوع موجب کسب حمایت مردم، در مبازره مداوم و سخت با فساد شد. چنین تلاش هایی همراه با حمایت مردم در خلال سالها، فساد در این کشور را تحت کنترل درآورد.

ستون اول: قوانین ضد فساد موثر
قوانین موثر زمینه را برای مبارزه با فساد فراهم می کند. قوانین بایستی انواع فساد، مجازات آن و قدرت های اجرایی مامور مبارزه با آن را تعریف نماید. ازجایی که جامعه و محیط همواره در حال تغییر می باشند، بازنگری و به روز کردن قوانین یک اصل اساسی در موثر بودن قوانین می باشد. همچنین حمایت همه جانبه قوانین از مجریان مبارزه با فساد، امری لازم و ضروری است.

ستون دوم: هیئت ضد فساد موثر (هیئت ضد فساد مستقل)
اگر قوانین سختگیرانه و قوی باشند، اما اجرای آنها ضعیف باشد، فساد همچنان رشد خواهد کرد چراکه می تواند از شناسایی و بازرسی های ضعیف فرار کند. از اینرو اولویت قرار دادن تشکیل یک سازمان اجرایی موثر، موضوعی حیاتی برای موفقیت می باشد. یک عنصر کلیدی موفقیت سنگاپور در مبارزه با فساد، وجود یک سازمان ضدفساد قدرتمند و مستقل می باشد. در این کشور، CPIB تنها سازمان مسئول رسیدگی به فعالیت های مربوط به فساد می باشد و از اینرو تمامی نیروهای دیگری که در خصوص فساد اطلاعاتی بدست می آورند، بایستی اطلاعات خود را به این هیئت تحویل گردد.
CPIB در سنگاپور، استقلال عمل داشته و از اینرو می تواند هر شخص یا سازمانی را چه در دولت و چه در بخش خصوصی، بدون توجه به پست و مقامش، تحت پیگرد و بازجویی قرار دهد. این هیئت گزارش مستقیم خودش را به نخست وزیر می دهد – این یک موضوع کلیدی است تا گزارش ها از هر نوع دخل و تصرفی توسط هر فرد و جناحی در امان بوده و همچنین این هیئت بدون هیچ ترس و ملاحظه ای عمل نماید.

ستون سوم: قضاوت قضایی موثر (قوه قضاییه مستقل)
بی شک عمل شناسایی و اعمال قانون، هرچقدر اثرگذار، بایستی توسط قضاوت دقیق حمایت گردد. سیستم قضایی سنگاپور با کمک قوانین سختگیرانه، اهمیت فساد را تشخیص داده و همواره بازدارنده ترین موضع ها را نسبت به مجرمین مربوط به فساد اتخاذ کرده است. هر مامور دولتی که به فساد محکوم شود معمولا حکم زندان به او تعلق می گیرد و حتی در سال های اخیر، مجرمین مربوط به بخش خصوصی هم به حبس در زندان محکوم شده اند.

ستون چهارم: هیئت دولت کارآمد (بخش عمومی پاسخگو)

1. معیارهای اجرایی و پیشگری در بخش دولتی
علاوه بر برخورد قانونی با مجرمین، دولت سنگاپور دستورالعمل هایی را برای جلوگیری از فساد به کار گرفته است. قوانین و ارزیابی های سخت برای هدایت کارکنان بخش عمومی اعمال می شود. یک دیسیپلین با استانداردهای بالا از کارمندان دولت انتظار می رود:
الف) نمی تواند از هیچ ارباب رجوعی پول قرض بگیرد.
ب) هیچ وقت بدهی هایش نمی تواند از سه برابر حقوق ماهیانه اش بیشتر شود (بجز قرض های تضمین شده مانند وام گرفتن با تضمین سند خانه)
پ) از هیچ اطلاعات رسمی ای نمی تواند برای نفع شخصی استفاده نماید.
چ) بایستی فهرست دارایی هایش را هم در آغاز مشغول بکار شدن و هم به صورت دوره ای اعلام نماید.
د) بدون تایید دولت نمی تواند در هیچ تجارت یا کار نیمه وقتی مشغول شود.
ه) نمی تواند هیچگونه هدیه ای به هر شکلی را از ارباب و رجوع دریافت نماید.
2. هیئت دولت اثر گذار
داشتن هیئت دولت اخلاق مدار و فساد ناشدنی و سالم از ستون های اصلی داشتن یک دولت اثرگذار می باشد. از اینرو سنگاپور، معیارهایی را بکار گرفته تا اطمینان حاصل نماید که آدم های درست با ارزش های درست به خدمت گرفته می شوند. بُعد دیگر داشتن یک هیئت دولت اثر گذار، توانایی آن ها در پیش بینی و پاسخگویی به نیازهای مردم (شامل تجارت ها) می باشد. اگر نیروی مبارزه با فساد قوی داشته باشیم اما دولت توانایی پاسخگویی به نیازهای عمومی را نداشته باشد، فرصت برای رشد فساد فراهم خواهد گردید.

چهار نتیجه نیز زیر از مقاله "مبارزه با فساد به سبک سنگاپور: درسهایی برای دیگر کشورهای آسیایی" گرفته شده است {اینجا}:


درس اول: اراده سیاسی، عامل حیاتی موفقیت در مبارزه با فساد.
درس دوم: سازمان ضد فساد بایستی مستقل از پلیس و نیروهای سیاسی باشد.
درس سوم: سازمان ضد فساد بایستی فساد ناپذیر باشد.
درس چهارم: با حمله کردن به دلایل اصلی فساد، آن را به حداقل برسانید. (افزایش حقوق، کاستن از تشریفات زائد اداری، مجازات شدید مفسدان)


در مقاله آینده که آخرین قسمت از سری مقالات "مفاسد اقتصادی در کشور، واقعیت ها و راهکارها" خواهد بود، با مقایسه الگوی موفق کشور سنگاپور با روش بکار گرفته شده در کشورمان در حوزه مبارزه با فساد، نشان خواهیم داد که تا چه اندازه الگوی بکارگرفته فعلی در ایران ناکارآمد و بر خلاف قواعد و تجربه های ارزشمند یکی از موفق ترین کشورهای دنیا در این زمینه می باشد.

پینوشت: بخش زیادی از این مقاله، ترجمه مقاله ارزشمند کوه تک هین (Koh Teck Hin) رئیس هیئت تحقیق از اقدامات فساد انگیز (CPIB) می باشد {اینجا}.

دنبالک ها: همین مقاله در سایت الف ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 20 بهمن 1392 10:16 ب.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر