تبلیغات
وبلاگ وطن تو - آقای روحانی، آیا "رافائل کوره آ" را می شناسید؟

آقای روحانی، آیا "رافائل کوره آ" را می شناسید؟

دوشنبه 23 دی 1392 07:39 ب.ظنویسنده : ایلیا سالار

 

"خوب است که سانتریفیوژ بچرخد اما به شرطی که چرخ زندگی مردم هم بچرخد." این جمله دکتر روحانی در مناظره انتخاباتی و جمله های دیگری از این قبیل که معیشت مردم را هدف قرار داده و آن را اولویت اول دولت مطبوع خویش نشان می داد، کافی بود تا موفقیت ایشان را در انتخابات تضمین نماید. مردم که خسته از درگیری جناحی و اولویت های غیرمنطقی دولت مردان گذشته بودند، بالاخره مردی را یافتند که اولویت های آنها را درک کرده، به جناحی متصل نبوده و حرف هایش بوی وهم و خیال نمی داد. زمانی که دولت مردان وقت، قطعنامه ها را کاغذ پاره خوانده و منکر تاثیرگذاری آن ها می شدند و همزمان مردم با پوست و استخوانشان وضعیت نامناسب اقتصادی را تجربه می کردند، دکتر روحانی در زمان و مکانی مناسب، حرف های درستی زد "من سرهنگ نیستم، حقــوقدانم".

حال که بیش از چهار ماه از شروع فعالیت دولت می گذرد، جا دارد که به دولت مردان یادآوری نماییم، امید به بهبود شرایط اقتصادی کشور و به طبع آن بهبود وضعیت معیشتی خانواده ها، مهمترین دلیل اقبال مردم به ایشان بوده و چه بسا در صورت عدم توجه به این انتظارات اساسی، مردم در انتخابات آینده فرد دیگری را انتخاب نمایند. با اینکه تلاش دولت در حوزه سیاست خارجه با هدف برداشتن تحریم ها ستودنی است، اما عملکرد دولت در حوزه اقتصاد با سوالات جدی از سوی خبرگان و همچنین مردم روبرو می باشد. نه تنها مردم تغییر خاصی در زندگی خود احساس نکرده اند، بلکه با شنیدن مداوم مشکلات دولت، امیدشان به بهبود شرایط در آینده نیز هرروز کمتر می شود. شاید اگر تلاش های شبانه روزی دکتر ظریف و تیم وزارت خارجه برای برچیدن تحریم ها نبود، حجم فشارهای مردمی بر دولت دو چندان میگشت.

این مقدمه لازم بود تا ضرورت توجه و حتی الگوبرداری از شخصیت رافائل کوره­آ، رئیس جمهور موفق و محبوب کشور اکوادور که برای سومین بار، با اختلاف فراوان نسبت به رقیب خود، به ریاست جمهوری این کشور رسیده مشخص گردد. رافائل کوره­آ، تحصیلات خود را در رشته اقتصاد در کشورهای اکوادور، بلژیک و ایالات متحده به پایان رسانده و با تحت تاثیر قرار گرفتن از تئوری های اقتصادی هاجون چانگ، استاد اقتصاد دانشگاه کمبریج، مسیری تازه و موفق را به دنیا نشان داده است. روزنامه گاردین در مقاله ای با عنوان "چرا اکوادور عاشق کوره­آ است؟"، توضیح می­دهد که فهمیدن پاسخ این سوال مشکل نیست. نرخ بیکاری در آخرین سال ریاست جمهوری کوره آ به 4.1% درصد کاهش یافت (بهترین شرایط در 25 سال اخیر)، فقر کاهش 27% را نسبت به سال 2006، زمانی که کوره آ قدرت را در دست گرفت، تجربه نمود، بودجه دولت در حوزه آموزش دوبرابر گردید و همزمان بودجه بهداشت و دیگر طرح های حمایتی شامل کمک دولت برای تهیه مسکن، با افزایش مداوم همراه بود. بر اساس مرکز اطلاعات و آمار اکوادور (Cedatos) کوره­آ با مقبولیت 73 درصدی کار خود را آغاز کرد. در سال 2012 80.5% مصاحبه شوندگان طی یک نظرسنجی، تیم رئیس جمهور کوره­آ را مثبت ارزیابی کردند. در سال 2013 یک موسسه مکزیکی، نظرسنجی ای را برای یافتن مجبوبترین رهبر دنیا انجام داد که در آن، رافائل کوره­آ در میان نوزده رئیس جمهور قاره آمریکا و ده رئیس جمهور کشورهای اروپایی، آسیایی و استرالیایی، رتبه اول را با مجبوبیت 90 درصدی کسب نمود.

اینکه رافائل کوره­آ در دوران ریاست جمهوری خود چه سیاست های اقتصادی ای بکار بسته، بحثی تخصصی می باشد و خارج از حوصله این مقاله است. اما برای آگاهی علاقه مندان، سه محقق حوزه اقتصادی، مقاله ای تفصیلی از سیاست های اقتصادی گسترده و موفق اکوادور در 5 سال اخیر را به رشته تحریر در آوردند که در مرکز تحقیقات اقتصادی و سیاست گذاری (CEPR) منتشر گردیده است.

حال در کشورمان، دکتر روحانی که قول اجرای برنامه ای کوتاه مدت برای بهبود وضعیت اقتصادی در صد روز ابتدایی دولت را داده بود، خیلی در این امر موفق نبوده است. از طرفی دولت هنوز در مسائل مربوط به بودجه و مرحله دوم یارانه ها به جمع بندی کاملی نرسیده و شاید این ادعای یکی از اساتید رشته اقتصاد کشورمان درست باشد که "دولت مدل خاصی برای اقتصاد ندارد". در چنین شرایطی، شناخت و الگوبرداری از عملکرد رافائل کوره­آ می تواند، دولت تدبیر و امید را در مسیر درستی قرار دهد که برای اولین بار شکل گیری یک "دولت رفاه Welfare state " را در دولت خود کلید بزند و نام خود را در تاریخ ایران ماندگار نماید.

البته بایستی اشاره نماییم که سیاست های پیشنهادی نزدیکان اقتصادی دولت تدبیر و امید، کاملا در تضاد با سیاست های اتخاذ شده توسط کوره­آ می باشد. همین چند روز پیش بود که محمدهاشم پسران در جمع رئیس بانک مرکزی و تعداد زیادی از سیاست گذاران و فعالین اقتصادی، چاره اقتصاد ایران را یک شوک اقتصادی با آزاد کردن قیمت دلار اعلام نمود. در تضاد کامل با چنین سیاستی که در فرهنگ عامه به آن سیاست های الترا لیبرالی می­گویند، کوره­آ مسیری کاملا متفاوت را در پیش گرفت به طوری که دولت اکوادور، کنترل بانک مرکزی را در دست گرفت، جریانهای خروجی سرمایه را کنترل نمود، اعمال مالیات بر بخش اقتصادی را با جدیت دنبال نمود، سرمایه گذاری داخلی و تعاونی ها را تشویق و از حقوق مصرف کنندگان بخوبی حمایت کرد. به نظر می رسد سیاست های اقتصادی کوره­آ، هم در عمل و هم در نظر، از مقبولیت بیشتری در سطح مردم و همچنین نظام جمهوری اسلامی، برخوردار می باشد. رافائل کوره­آ به واقع الگوی موفقی از آرمان گرایی همراه با عقلانیت می باشد، عقلانیتی که لازمه بی­چون و چرای ضداستعماری بودن، حامی طبقه محروم و زحمتشکش بودن می­باشد. موضوعی که در کشورمان مغفول مانده و مسئولین و نخبگان تنها به دادن شعارهایی زیبا و آرمانی بسنده کرده اند.

به راستی آیا آقای دکتر روحانی، رافائل کوره­آ را می شناسد؟

 

پینوشت: لیستی از قول های داده شده توسط دولت کوره­آ و انجام آنها را از سال 2006 تا 2013 را در اینجا مشاهده نمایید.
برچسب ها: گرایش اقتصادی ، دکتر روحانی ، رافائل کوره آ ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 23 دی 1392 07:43 ب.ظ

 
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:01 ب.ظ
با داشتن مطالب و مقالات بسیار زیاد، شما تا به حال مشکلی را تجربه کرده اید
از پلاگین یا نقض کپی رایت؟ وبلاگ من بسیار منحصر به فرد است
محتوای من خودم یا برون سپاری ایجاد کرده اما به نظر می رسد
بسیاری از آن را در سراسر اینترنت بدون من
مجوز آیا می دانید هر راه حل برای کمک به محافظت در مقابل
محتوا از سرقت رفته است؟ من واقعا از آن قدردانی میکنم
دوشنبه 20 شهریور 1396 03:19 ق.ظ
من کنجکاو هستم تا بفهمم وبلاگ شما چیست
اتفاق می افتد استفاده می شود؟ من با برخی مسائل امنیتی کوچک روبرو هستم
آخرین وبلاگ من و من می خواهم برای پیدا کردن چیزی بیشتر محافظت شده.

آیا پیشنهادی داری؟
یکشنبه 19 شهریور 1396 01:15 ق.ظ
من چندین وبلاگ را دیدم به جز کیفیت صوتی آهنگ های صوتی موجود در این وب سایت، واقعا عالی است.
جمعه 17 شهریور 1396 01:57 ق.ظ
من این پسر بچه را پیشنهاد دادم. من مطمئن نیستم که این پست توسط او نوشته شده است، زیرا هیچ کس دیگری چنین نفهمیده است
دشوار است. شما باور نکردنی هستی با تشکر!
پنجشنبه 12 مرداد 1396 08:53 ب.ظ
Hello there I am so happy I found your web site, I really found you by accident, while I was searching on Yahoo for something else, Anyways
I am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and
a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at
the moment but I have bookmarked it and also added in your
RSS feeds, so when I have time I will be back to read much
more, Please do keep up the awesome job.
شنبه 7 مرداد 1396 07:19 ب.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to help
with SEO? I'm trying to get my blog to rank for
some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Appreciate it!
جمعه 16 تیر 1396 06:43 ب.ظ
Great post. I used to be checking continuously this weblog and I am inspired!
Extremely useful information specifically the remaining section :) I deal with such info a lot.
I was seeking this particular info for a very lengthy time.
Thank you and good luck.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:02 ق.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا نه
کار کاملا با من پس از برخی از زمان.

جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن اما
تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من با این حال کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات و
یک خواهد را خوب به کمک پر کسانی که شکاف.
اگر شما که می توانید انجام من خواهد قطعا تا پایان مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:09 ب.ظ
Thank you, I have recently been searching for info approximately this topic
for a while and yours is the greatest I have came upon till now.

But, what in regards to the bottom line? Are you sure concerning
the source?
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:43 ق.ظ
An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker
who has been doing a little homework on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I discovered it for him...

lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanks for spending time to discuss this
matter here on your web page.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر