گردش به چپ ایالات متحده آمریکا؟ شرحی بر پدیده برنی سندرز

دوشنبه 24 اسفند 1394 12:24 ق.ظنویسنده : ایلیا سالار

 
انتخابات آمریکا به خصوص در اردوگاه دمکرات‌ها بسیار هیجان انگیز شده است. با انصراف مارتین اومالی شاهد دوقطبی شدن انتخابات دمکرات‌ها، بین هیلاری کلینتون نامزد اصلی، پرنفوذ و قدرتمند حزب در مقابل سناتور ۷۴ ساله ورمونت برنی سندرز هستیم.

کلینتون که از ابتدا به عنوان نامزد اصلی حزب دمکرات مطرح بوده و در صدر تمامی نظرسنجی‌ها قرار داشت، با تمام توان وارد کارزار انتخابات گردید. از آن طرف تنها سناتور مستقل سنای آمریکا، برنی سندرز ۷۴ ساله که خود را سوسیال دمکرات می‌خواند و تا آن زمان به طور مستقل در انتخابات شرکت می‌کرده، وارد انتخابات درون حزبی دمکرات‌ها گردید.

سندرز زمانی خود را سوسیالیست می‌خواند (هرچند با تعریف و درک مرسوم از سوسیالیسم فاصله زیادی دارد) که در نظرسنجی گالوپ، وقتی از مردم آمریکا سؤال شد آیا به رئیس جمهور با فلان مشخصه حاضرید رأی دهید، رئیس جمهور سوسیالیست پس از چندین صفت از جمله (کاتولیک ۹۳%، زن ۹۲%، سیاهپوست ۹۲%، اسپانیولی ۹۱%، یهودی ۹۱%، مورمن ۸۱%، همجنسگرا ۷۴%، مسیحی انجیلی ۷۳%، مسلمان ۶۰% و آتئیست ۵۸%) از کمترین مقبولیت ۴۷% برخوردار بود.

با شروع کمپین‌های انتخاباتی، کلینتون با فاصله سی درصدی و حتی بیشتر، پیشرو انتخابات بود. ولی با گذشت زمان شرایط کمی تغییر کرد. هرچند کلینتون با شعارهای لیبرال از قبیل برابری حقوق مرد و زن، حمایت حقوق همجنسگراها و همچنین معرفی خود به عنوان نامزد طبقه متوسط کمپین خود را آغاز کرد و تقریباً هم موفق بود اما در طرف دیگر سناتور سندرز با سابقه‌ای بسیار درخشان در دفاع از حقوق مدنی اقلیت‌ها و دفاع از حقوق طبقه متوسط، قلب بسیاری از اقشار لیبرال و جوان اردوگاه دمکرات را تسخیر نمود.

سندرز در دهه ۶۰ از فعالین جنبش مدنی سیاهپوستان آمریکا بود و در سخنرانی معروف "من یک رؤیا دارم " مارتین لوتر کینگ شرکت نمود. او از مخالفان جنگ ویتنام بوده و از رفتن به سربازی و شرکت در جنگ سرباز زد. او از اولین حامیان حقوق زنان و حقوق اقلیت‌های جنسیتی در بین سیاسیون آمریکا بشمار می‌رود. همچنین رأی مخالف‌اش در مورد جنگ عراق، قدرت چانه زنی‌اش را با کلینتون در سیاست خارجه متوازن کرده است. از طرفی شاید بزرگ‌ترین نقطه قوت او، عدم وابستگی مالی‌اش به لابی‌ها، شرکت‌های بزرگ و وال استریت باشد. او به عنوان تنها نامزدی که از دریافت پول‌های هنگفت سرباز زده جذابیت بالایی برای مردم عادی برای خود ایجاد کرده است. در شرایطی که کاندیداهای دیگر کمک‌های هنگفت به کمپین خود را قبول کرده‌اند، سندرز کمپین خود را با متوسط کمک‌های مردمی به مبلغ ۲۷ دلار پیش می‌برد. از این‌ها گذشته، سیاست‌های ارائه شده توسط سندرز هم برای بخش زیادی از جامعه آمریکا جذاب می‌باشد. سیستم بهداشت و درمان برای همه، تحصیلات تکمیلی ارزان قیمت تا همه توانایی برخورداری از آن را داشته باشند، افزایش نظارت بر بانک، بورس و بنگاه‌های مالی، خارج کردن جریان مالی و پول از سیاست، افزایش سیاست‌های رفاهی و تأمین اجتماعی، اتخاذ رویکردی منطقی تر در سیاست خارجی و ... تنها بخشی از شعارهای کلیدی سندرز در این انتخابات می‌باشد. بسیاری از شعارهایی که یادآور شعارهای جنبش ۹۹% و وال استریت می‌باشد و حداقل بخشی از آمریکا بخصوص جوانان این کشور را تحت تأثیر قرار داده است؛ اما تمام مقبولیت سندرز به جوانان خلاصه نمی‌شود، نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که کلینتون، اصلی‌ترین نقطه قوت خود را که رأی زنان بود نیز در حال از دست دادن است. بسیاری از زنان بخوص جوان‌ترها به سمت سندرز میل پیدا کرده‌اند و هرچه می‌گذرد اوضاع برای کلینتون سخت تر می‌شود.

در دو مورد جنجالی اخیر، حامیان معروف کلینتون با نیت کمک به او و جلب رأی زنان، احتمالاً بیشترین کمک را به کمپین سندرز کرده‌اند. مادلین البرایت به عنوان اولین وزیر زن امور خارجه آمریکا، در حمایت از کلینتون با جمله "جای ویژه ای در جهنم برای زن‌هایی وجود دارد که از زنان دیگر حمایت نمی‌کنند " سر و صدای زیادی بپا کرده است. همزمان گلوریا استینم، از فیمینست های معروف این کشور در برنامه بیل ماهر، حمایت از زنان جوان از سندرز را اینگونه توجیه نمود: "به نظر من زنان با افزایش سن از منظر سیاسی رادیکال تر می‌شوند، از اینرو الان زنان جوان فکر می‌کنند که مردان جوان کجا هستند، در کمپین سندرز، آن‌ها هم به آنجا می‌روند!" این توجیه همراه با توهین استینم که به عذرخواهی‌اش منجر گردید، موجی از واکنش‌های منفی در اصحاب رسانه و همینطور زنان حامی سندرز ایجاد نمود که شاید در سخت تر شدن شرایط برای هیلاری کلینتون در روزهای آینده بی تأثیر نباشد.

در شکل بالا رأی زنان بین ۱۸ تا ۳۴ سال را مشاهده می‌کنید

مشکل دیگر کلینتون، حق سخنرانی‌های دریافتی از بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ می‌باشد که افکار عمومی و رسانه‌ها خواهان انتشار متن سخنرانی‌ها شده‌اند. تا این لحظه کلینتون مقاومت کرده و در آخرین واکنش گفته که اگر تمام نامزدها متن هر سخنرانی‌ای که برای هر موسسه خصوصی‌ای انجام داده‌اند منتشر کنند، من هم این کار را خواهم نمود.

در آن طرف سندرز با اینکه در بین جوانان و سفیدپوستان محبوبیت بالایی دارد، اما بیشترین مشکلش در بین اقلیت‌ها است که همچنان، کلینتون با اختلاف از او پیش است. همین مزیت می‌تواند به پیروزی کلینتون در انتخابات درون حزبی دمکرات‌ها بیانجامد. البته بسیاری پیروزی احتمالی سندرز در ایالت نیوهمشایر را تغییر دهنده بازی می‌دانند. تا با این پیروزی و آمدن سندرز در صدر اخبار و جو هیجانی بوجود آمده، شرایط برای سندرز در سطح ملی بهبود پیدا کند.

البته وجود دکتر کورنل وست استاد دانشگاه و فعال سیاسی پرنفوذ دانشگاه پرینستون و همچنین کیلرماک خواننده رپ و فعال مدنی در کنار برنی سندرز می‌تواند کمک بزرگی به جلب آرای سیاهپوستان باشد. از طرفی بن جیلس دبیر پیشین NAACP (از قدیمی‌ترین و پرنفوذترین سازمان‌های مدنی دفاع از حقوق رنگین پوستان) حمایت خود را اعلام کرده است و به مرور از این دست حمایت در حال افزایش می‌باشد.

البته تازه‌ترین نظرسنجی نشان از کاهش اختلاف سی نقطه ای به طوری که کلینتون ۴۴ - سندرز ۴۲ دارد. البته این دانشگاه پیش تر هم نظرسنجی‌های نسبتاً نادقیقی ارائه داده که خیلی نمی‌توان روی آن حساب کرد و بایستی منتظر نظرسنجی‌های بیشتر بود. ولی موفقیت سندرز از یک منزوی بازنده، به یک رقیب بسیار جدی که بدنه دمکرات‌ها و کمپین کلینتون را به لرزه انداخته قابل کتمان نیست.
با این وجود سندرز همچنان مسیر بسیار سختی را در پیش دارد و آنگونه که چامسکی اشاره کرده ساختار سیستم انتخابات آمریکا اجازه پیروزی به یک نامزد مستقل را نمی‌دهد. با این حال شواهد حاکی از این است که به هیچ عنوان پیروزی سندرز در انتخابات درون حزبی دمکرات‌ها ناممکن نیست.

موضوع دیگر ساختار عجیب انتخابات آمریکا است که بر اساس رأی دلیگِیت ها (Delegate) است (ایالت آیوا ۴۴ دلیگیت داشته که بر اساس رأی بسیار نزدیک مردم ۲۳ تا به کلینتون و ۲۱ به سندرز رسیده است). تعداد زیادی از این رأی‌ها نزد اعضای حزب دمکرات است که تا امروز بخش اعظم آن به کلینتون تعلق گرفته است. وضعیت دلیگِیت ها تا به امروز به شکل زیر می‌باشد.


تقسیم بندی‌های صورت گرفته با عناوینی مثل ایده آلیست سندرز در برابر واقعگرایی کلینتون، سوسیالیسم در مقابل دمکرات میانه، نماینده مستقل و مردمی در برابر نماینده سیستم سیاسی حاکم، جریان سیاسی نو در برابر جریان سیاسی مرسوم، از جمله عناوینی است که دو کاندیدا و همینطور طرفداران آن‌ها را از هم جدا کرده است. با چنین شرایطی انتخابات نیوهمشایر آغاز شده است و بایستی منتظر نتیجه ماند.

بحث دیگری که در جامعه ایرانی گاها در مورد انتخابات آمریکا و بخصوص نامزدی سندرز مطرح می‌شود این است که این نامزد انتخاباتی بیش از اندازه مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. واقعیتش خیلی سخت نیست تا بفهمیم که به جز سندرز، هر کاندیدای دیگری که رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا شود، نه تنها برای ایران که برای تمام دنیا خوشایند نیست. جمهوریخواهان که در بهم زدن توافق هسته ای از هم پیشی می‌گیرند وکلینتون هم در روز آزادی زندانیان آمریکایی خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر به خاطر فعالیت‌های موشکی ایران شده است. تنها نامزدی که حمایتش را به طور کامل از توافق هسته ای اعلام کرده و همینطور از اولین سناتورهایی بوده که سخنرانی نتانیاهو در کنگره را تحریم کرده وبه طور علنی کفته که "از طرفداران نتانیاهو نیست " سناتور سندرز است.

موضوع دیگر اینکه آیا واقعاً صرفاً ایرانیان از موفقیت سندرز هیجان زده‌اند؟ اون جونز ستون نویس روزنامه گردین در مقاله با عنوان "اول کوربین، حالا سندرز: چگونه یاس رای دهندگان جوان، به چپی شدن جریان ها دامن می زند؟" می‌گوید که نه تنها در آمریکا که فراتر از آن، پدیده حاضر داستان جوانانی است که شرایط اقتصادی حال و آینده اشان بسیار بدتر از والدینشان می‌باشد. جوانانی که اغلب احساس نادیده شدن، خیانت و حتی مورد حمله قرار گرفتن از طرف طبقه سیاسی را داشته‌اند. آن‌ها در مسائل اجتماعی بسیار مترقی تر از نسل‌های والدینشان هستند، کسانی که جریان سندرز در آمریکا، پدوموس در اسپانیا، سریزا در یونان و جرمی کوربین در انگلیس را به وجود آورده‌اند.

علاوه بر مقالاتی از این دست که تعدادشان هم کم نیست، مایکل مور، مستند ساز مشهور، نرمن فیلنکلشتین، از اساتید آمریکایی/یهودی معروف حامی فلسطین، نااُمی کلین، از معروف‌ترین خبرنگاران و نوسیندگان ضدسرمایه داری و فعال محیط زیست، نوآم چامسکی اندیشمند برجسته آمریکایی و تعداد زیادی دیگری از افراد معروف و مترقی حمایت خود را از برنی سندرز اعلام کرده‌اند که نشان از واقعی بودن جریان اجتماعی سندرز می‌دهد.

تصویر چکی که مایکل مور برای کمک به کمپین سندرز نوشته است!

شکل گیری چنین جریان مترقی ای که به عدالت اجتماعی، بیش از مال اندوزی و فردگرایی اهمیت می‌دهد می‌تواند مناسبات جهانی را در آینده تغییر دهد. آنطور که یکی از تحلیلگران سیاسی با سابقه گفته، اگر جرمی کوربین نخست وزیر انگلیس شود و سندرز هم در کمال ناباوری رئیس جمهور ایاالت متحده، یک انقلاب سوسیالیستی بدون خشونت در غرب رخ داده است!

ولی پیش از چنین پیش‌بینی‌ بلند‌پروازانه‌ای، بایستی منتظر ماند و دید که شرایط در انتخابات درون حزبی دمکرات‌ها برای برنی سندرز در ایالت‌های بعد از نیوهمشایر چطور رقم خواهد خورد.

پینوشت: در مورد کلمه سوسیالیسم در ایران هم مانند اکثر نقاط دنیا ذهنیت منفی و حساسیت غیرعادی ای وجود دارد که در درجه اول به خاطر سابقه نه چندان خوب جریانات چپ در ایران و در درجه دوم به خاطر تبلیغات دو امپراطوری دنیا، یعنی شوروی و ایالات متحده آمریکا بوجود آمده است. انشاالله در فرصتی دیگر به شرح این اصطلاح و معنای امروزی آن خواهم پرداخت.
آخرین ویرایش: - -

 
شنبه 3 اسفند 1398 11:28 ق.ظ
purchase custom research paper http://researchpapershrd.com/ - buying research papers can you buy a research paper <a href="http://researchpapershrd.com/#">custom research papers writing service</a> help to write research paper
پنجشنبه 1 اسفند 1398 04:24 ب.ظ
best term paper service http://termpapernfu.com/ - help writing term papers term paper writing help <a href="http://termpapernfu.com/#">buy term papers online</a> custom term paper writing service
جمعه 25 بهمن 1398 01:14 ب.ظ
phd thesis paper http://thesissgj.com/ - thesis only phd help me write a thesis statement for free <a href="http://thesissgj.com/#">doctoral thesis</a> writing thesis paper
پنجشنبه 24 بهمن 1398 12:29 ب.ظ
professional essay writing help http://essayonlinethx.com/ - cheapest custom essays custom essay writing toronto <a href="http://essayonlinethx.com/#">how to be a better essay writer</a> cheap essay services
سه شنبه 22 بهمن 1398 12:45 ب.ظ
college paper help http://papersonlinesgo.com/ - customized writing paper pay for someone to write your paper <a href="http://papersonlinesgo.com/#">buy a literature review paper</a> pay someone to write a paper
جمعه 22 آذر 1398 05:37 ق.ظ
buy cbd oil bahrain buy cbd oil for epilepsy buy cbd
oil for skin buy cbd oil bulgaria buy cbd oil aberdeen buy cbd oil holland buy cbd oil
lexington ky
چهارشنبه 9 اسفند 1396 08:47 ق.ظ
شما برخی از نکات خوب را در آنجا ساخته اید. من در شبکه برای بررسی بیشتر در مورد موضوع چک کردم
و بسیاری از مردم با دیدگاه شما در این سایت همراه خواهند بود.
جمعه 29 دی 1396 05:02 ب.ظ
این بسیار جالب است، شما یک وبلاگ نویس بیش از حد حرفه ای هستید.
من به فید RSS شما پیوستم و منتظر جستجوی فوق العاده فوق العاده هستم
پست. همچنین، سایت شما را در شبکه های اجتماعی من به اشتراک گذاشتم
چهارشنبه 13 دی 1396 12:19 ب.ظ
سلام.خوبید شما؟یه جوان 30ساله هستم چندین سال قصد دارم ازدواج کنم ولی بخاطر مشکلات مالی نمی توانم ازدواج کنم اگر امکانش هست به من کمک مالی کنید تا ازدواج کنم ممنون.شماره تماس 09033052928.
شماره عابربانک ملی(6037997213792667 )قربانی هستم.متشکرم.الله وکیلی اگر ناچار نبودم این پیام نمیدادم
چهارشنبه 15 شهریور 1396 07:44 ب.ظ
Saved as a favorite, I love your website!
پنجشنبه 11 خرداد 1396 11:06 ق.ظ
بسیار عالی بود!
ممنونم از وبلاگ خوبتون
موفق باشید
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 04:04 ق.ظ
At this time it appears like Expression Engine is the
best blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
پنجشنبه 28 بهمن 1395 09:48 ب.ظ
سلام دوست عزیز
درباره ی کسب درآمد از اینترنت چه اطلاعاتی داری ؟
من برای تو پیشنهادات و آموزش هایی دارم که تو رو به درآمد میلیونی می رسونه
برای مشاهده پیشنهادات به سایت زیر مراجعه کن:
jobstarter.ir

سوالی هم اگه بود می تونی از راه های ارتباطی زیر بپرسی:
تلفن:02166150185
تلگرام:09031642062
جمعه 10 دی 1395 10:14 ق.ظ

www.iAlexa.ir

افزایش bazdid سایت شما تضمینی

www.iAlexa.ir
سه شنبه 9 آذر 1395 06:02 ب.ظ
vipshop.ir فروشگاه گل وی آی پی

فروش سبد گل
دسته گل
گل ترحیم
جعبه گل
وی آی پی شاپ
ارسال رایگان

خرید آسان با تخفیف ویژه
www.VipShop.ir

خرید گل اینترنتی
شنبه 6 آذر 1395 08:57 ب.ظ
سلام
دوست عزیز امیدوارم حال خوبی داشته باشید از وبلاگتون دیدن کردم.
ما یک محصول ویژه برای شما داریم که قسمتی از کار های روزانه رو براتون آسون و راحت میکنه
به سایتمون سر بزنید هر دیدی یه بازدید هم باید داشته باشه دیگه
مطمئنم پشیمون نمیشی
منتظرم
چهارشنبه 28 مهر 1395 12:38 ق.ظ
تو را از مرگ می‌ترسانند! و چه نادانند آنهایی که فکر می‌کنند می‌توانند عاشقان شهادت را از عشقشان بترسانند!
چند راهکار زیبا برای تعجیل در فرج یوسف زهرا
۱) بیاییم هر روز به ایشان سلام کنیم.* ۲) هر روز برای سلامتی ایشان صدقه بدهیم *۳ )خواسته ها و حاجتهایمان را اول به امام زمان بگوییم و به او متوسل شویم *۴ ) برای سلامتی ایشان هر روز چند آیه با معنی بخوانیم* ۵ ) به دیگران یاد بدهیم .
سردار شهید شوشتری
دیروز از هر چه بود گذشتیم،امروز از هر چه بودیم …!! آنجا پشت خاکریز بودیم و اینجا در پناه میز …!! دیروز دنبال گمنامی بودیم و امروز مواظبیم ناممان گم نشود …!! آنجا(جبهه)بوی ایمان میداد و این جا ایمانمان بو !! می دهد…!! الهی : نصیرمان باش، تا بصیر گردیم . بصیرمان کن تا از مسیر برنگردیم و آزادمان کن تا اسیر نگردیم…

اختصاصی پرچم های سیاه شرق

htttps://shargh.us
جمعه 23 مهر 1395 12:41 ق.ظ
با سلام و عرض ادب خدمت شما همکار گرامی؛

در صورتی که می خواهید یک سایت فروشگاهی ، سایت شرکتی ، سایت شخصی ، سایت خبری ، سایت ورزشی ، سایت مذهبی و هر نوع سایت دیگر داشته باشید ، پیشنهاد ما استفاده از سایت های آماده سایت ساز می باشد.

پیشنهاد می کنیم با ورود به سایت ساز ، ضمن مشاهده دموی آنلاین و امکانات سایت های آماده به صورت رایگان ، در صورت تمایل سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

با تشکر
سایت ساز
http://sitesazz.ir
پنجشنبه 22 مهر 1395 02:59 ب.ظ

www.iAlexa.ir

افزایش Bazdid سایت و وبلاگ شما

www.iAlexa.ir
پنجشنبه 15 مهر 1395 10:22 ب.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر محترم وبلاگ

دیگر نیازی به بنزین یا ژل برای روشن کردن ذغال نیست

مناسب ترین ذغال برای گردش و پیک نیک

مناسب برای ذغال قلیان

بیاید قیمت ها رو ببینید چقدر مناسبه


شنبه 3 مهر 1395 09:48 ب.ظ
تخفیف ویژه 15 هزار تومنی ریحون!
غذا رو سفارش بدید و 15 هزار تومن تخفیف بگیرید!
برای هر کسی که از لینک شما کد تخفیف رو بگیره هم 15 هزار تومن به حساب شما افزوده میشه!
برای گرفتن تخفیف 15 هزار تومنی مراحل زیر رو انجام بدید:
اول لینک رو باز کنید و کد تخفیف رو کپی یا یادداشت کنید
بعدش برید به صفحه اصلی سایت ریحون reyhoon.com و نرم افزار رو دریافت کنید (با گوشی برید و باید برنامه بازار رو داشته باشید)
بعد از نصب نرم افزار ثبت نام کنید (20 ثانیه طول میکشه نهایت!)
موقع سفارش غذا کد تخفیف رو بزنید تا 15 هزار تومن از هزینه غذا کم بشه
مثلا 20 هزار تومن غذا سفارش بدید فقط 5هزار تومن پرداخت میکنید
سوالی داشتید ایمیل بزنید
موفق باشی!

دوشنبه 15 شهریور 1395 02:23 ق.ظ
من احساس می كنم پس هستم . آندره ژید
شنبه 13 شهریور 1395 10:24 ب.ظ
سلام خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم باعث افتخاره شما هم به من سر بزنید خییییییییلی ممنون
جمعه 15 مرداد 1395 12:20 ب.ظ
سلام
سایتتون عالیییی بود
این آدرس سایت منه منتظرت هستم
http://robot-rayegan-clash-of-clans.blogsky.com
http://download-free-robot-clash-of-clans.ir
http://namjo.ir
http://download-robat-clash.ir
http://robot-clash-android.ir
http://robot-clash-free.ir
http://free-android-robot-clash.mihanblog.com
http://free-android-robot-clash-of-clans.ir
http://download-free-robot-clash-of-clans.ir
سه شنبه 12 مرداد 1395 03:51 ب.ظ
با سلام و عرض ادب مدیر محترم ؛

وبلاگ با محتویات بسیار مناسبی دارید.

در صورتی که تمایل به راه اندازی سایت حرفه ای با نازلترین قیمت دارید ، به میهن سایت ساز مراجعه کنید.

سایت های ما قابلیت نمایش آنلاین قبل از خرید دارند و می توانید سایت مورد نظر را کاملا مشاهده و بررسی کنید.

وب سایت های آماده ما به همراه هاست و دامنه .IR رایگان ارائه می شوند.

جهت مشاهده آنلاین سایت ها ، به میهن سایت ساز مراجعه کنید :

www.mihansitesaz.com

با تشکر و تجدید احترام
چهارشنبه 6 مرداد 1395 12:44 ب.ظ
سلام
از وبلاگتون دیدن کردم مطالب خوبی توشه
ما یه شبکه اجتماعی داریم به نام فیس پلاک میخوایم توش فعالیت مفید کنیم و با بقیه شبکه ها متفاوت باشیم
ازتون دعوت میکنیم که مارو توی این راهمون همراهی کنین و توی سایتمون عضو و فعال باشید
یک سری امکانات هم برای وبلاگ ها داریم که بعد از عضویت از طریق تماس با ما اگر بگین راهنمایی میشین و وبلاگتون تبلیغ میشه
منتظر حضورتون هستیم
www.facepelak.ir
با تشکر
شبکه اجتماعی فیس پلاک
سه شنبه 22 تیر 1395 03:22 ق.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر محترم وبلاگ

به تازگی فروشگاهی راه اندازی کردیم که میتوانید محصولات خوبی با قیمت مناسب سفارش بدید

مارک خوب MP3 Player فقط 14000 تومان
دستگاه برقی دفع حشرات 18000 تومان
ماساژور ، ساعت LED ، عینک و وسایل دیگه....

خودتون بیاید قیمت ها رو ببینید چقدر مناسبه

منتظرتون هستیم!


شنبه 25 اردیبهشت 1395 08:25 ب.ظ
سلام
موفق باشین
دمتون گرم از این سایت خوب و بروزتون
پیش منم بیاین
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 11:42 ق.ظ
خیلی ممنون از وب سایت خوبتون که فوق العاده عالیه....واقعا متشکرم....
خوشحال میشم به منم سر بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو